Ir svarīgi izvēlēties laiku, kad nav tik auksts, bet koki vēl guļ un pumpuri uz tiem vēl nav izveidojušies. Lai rudenī koki labi augļotu, pavasarī tie ir jāapgriež. Kad un kā apgriezt augļu kokus, lasiet tālāk.
Parasti kokus apgriež divas reizes gadā – rudenī un pavasarī. Pavasarī kokus labāk apgriezt no februāra beigām līdz marta beigām.
Kā apgriezt kokus pavasarī? Pamatnoteikumi
Apgriešanai jāizmanto tīrs, ar antiseptisku šķīdumu apstrādāts instruments. Pēc darba pabeigšanas ir svarīgi apstrādāt arī instrumentu, lai pasargātu dārzu no kaitēm.
Tā paša iemesla dēļ, lai izvairītos no koku inficēšanās, koku apgriešanu nedrīkst veikt mitrā laikā, lietus laikā, pēc rasas.
Vispirms jāapgriež vecie zari, jo tie nav tik auglīgi kā jaunie dzinumi un atņem tiem spēku.
Zari jāgriež virs pumpura, kas atrodas zara ārpusē. Pats griezums jāveic slīpi, lai ūdens neaizsaltu un neizplūstu, un no pumpura izaug jauns dzinums.
Vispirms nogrieziet zarus, kas aug stingri uz augšu un uz leju, jo tiem ir zema raža.
Apgriežot sānu zarus, jāatstāj 1 cm liels celms.
Pirms resno zaru nozāģēšanas pa stumbra perimetru jāveic mizas griezums, lai nenolobītu koka galvenā stumbra mizu. Pēc šādas atzarošanas celms obligāti jāsmērē ar dārza laku.
Kādi ir atzarošanas veidi
Zaru apgriešana, saīsinot zarus jeb retināšanas apgriešana. Šādu atzarošanu izmanto jauniem kokiem, kuru vainags vēl tikai veidojas. Tās uzdevums ir tikai veidot sazarotu vainagu, apturēt veco zaru ievērojamu augšanu, lai spēcīgāki zari nebloķētu vājāku, jaunāku dzinumu augšanu.
Pēc veco zaru apgriešanas sāks augt jauni dzinumi un uz tiem parādīsies pumpuri. Kā tiek veikta saīsinošā atzarošana? Galvenais ir nogriezt tā, lai galotnē paliktu pumpurs, bet neatstāt daļu zara. Ja daļa zara paliek aiz pumpura, koks šajā vietā var izžūt vai sapūt.
Turpinājumu lasiet nākamajā lapā!